Planując wakacje w dużym mieście często poszukujemy tańszych opcji noclegowych niż te, które oferują hotele. Alternatywą dla osób, którym nie przeszkadza skromne wyposażenie pokoju oraz możliwość jego współdzielenia z innymi turystami jest hostel. Jak wygląda nocleg w hostelu?
Nocleg w hostelu – Obalamy popularne mity
Mimo ogromnej popularności, jaką cieszą się hostele w Polsce i Europie wciąż nie brakuje osób, które uważają, że niska cena zakwaterowania MUSI iść w parze z niską jakością oraz niskim poziomem bezpieczeństwa. Jakie są najczęściej powielane mity dotyczące noclegów w hostelu?
Po pierwsze: Wspólny pokój, który muszę dzielić z wieloma obcymi osobami
Wybierając nocleg w hostelu możemy tak naprawdę wybrać dowolny pokój – wspólny lub prywatny, z łazienką lub bez. To, jaki pokój wybierzemy będzie miało bezpośredni wpływ na koszt noclegu, dlatego jeśli zależy nam na tanim zakwaterowaniu warto zdecydować się na łóżko w pokoju wspólnym. Dobre hostele oferują zarówno pokoje ośmioosobowe, jak i mniejsze, w których zyskujemy większą prywatność.
Po drugie: Nie mogę skorzystać z hostelu jeśli nie jestem studentem
Utarło się, że hostele oferują zakwaterowanie tylko osobom w określonym wieku. W praktyce zdecydowana większość obiektów tego typu przyjmuje pod swój dach zarówno studentów, jak i osoby dorosłe – w tym rodziny z dziećmi. Wynajęcie prywatnego pokoju w wariancie rodzinnym to doskonały pomysł na tanie wakacje lub city break, podczas którego możesz pokazać swojemu dziecku największe atrakcje turystyczne Warszawy, Berlina czy innego dużego miasta.
Po trzecie: Hostele są ZAWSZE zlokalizowane daleko od centrum i w szemranych częściach miasta
Z jakiegoś powodu tanie noclegi w hostelu utożsamia się z nieatrakcyjną lub wręcz niebezpieczną lokalizacją. W rzeczywistości gros najpopularniejszych hosteli w kraju i za granicą mieści się w ścisłym centrum miasta lub jego bezpośrednim sąsiedztwie, dzięki czemu planując pobyt np. w Warszawie nie musimy się martwić o wysokie koszty wynikające z konieczności pokonywania dużych odległości na odcinkach z ograniczonym transportem publicznym.
Po czwarte: Pokoje w hostelach są brudne i zaniedbane
O pokojach w hostelach można powiedzieć dużo, ale nie to, że są brudne czy zaniedbane. Dobry hostel dba o to, aby mimo skromnego wyposażenia wnętrz pokoje były regularnie sprzątane, a punkty sanitarne higieniczne i komfortowe w użytkowaniu. Nie jest to oczywiście reguła i z pewnością wśród licznych hosteli działających na całym świecie można znaleźć miejsca, w których nie dba się ani o porządek, ani o wygodę gości.